Jak uzyskać kredyt hipoteczny?

0
1917
Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny dla wielu z nas jest jedyną drogą do zamieszkania we własnym mieszkaniu. Oczywiście takie kredyty są dość trudne do uzyskania, albowiem banki dość restrykcyjnie podchodzą do kwestii zdolności kredytowej. Niemniej jednak jeśli spełnisz określone warunki, to szansa na uzyskanie tego rodzaju kredytu znacznie wzrośnie. Kredyt hipoteczny pozwoli ci na zakup domu, czy też mieszkania i cieszenia się własnymi czterema kątami.

Zdolność kredytowa

Przede wszystkim, aby mieć szansę na uzyskanie kredytu hipotecznego, powinieneś wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową. Oznacza to, że musisz być w stanie regularnie spłacać zaciągnięty kredyt, zgodnie z wyznaczonym harmonogram. Twoją zdolność kredytową oceni bank na podstawie historii kredytowej, a także twojej sytuacji finansowej. Oczywiście twoja zdolność kredytowa rośnie w momencie, kiedy możesz się wykazać sporymi zarobkami, a także brakiem innych zobowiązań kredytowych. Warto również o kredyt starać się wspólnie z małżonkiem. Wówczas znacznie wzrasta szansa na uzyskanie kredytu.

Zakup mieszkania krok po kroku

Zatem jak wyglądają poszczególne etapy zakupu nieruchomości z wykorzystaniem kredytu hipotecznego? Przede wszystkim najpierw musisz znaleźć odpowiednią nieruchomość, która cię zainteresuje. Wówczas dogadujesz się ze sprzedającym i podpisujecie umowę przedwstępną. Może to się wiązać oczywiście z koniecznością wpłaty zadatku, czy też zaliczki, w wysokości nawet 10% wartości nieruchomości. Oczywiście jeszcze więcej pieniędzy musisz przygotować, jeśli korzystasz w tym wypadku z usług pośrednika. W dalszej kolejności powinieneś złożyć wniosek kredytowy do wybranego przez ciebie banku. Jeśli bank będzie od ciebie wymagał wniesienia wkładu własnego, to musisz dokonać tego jeszcze przed decyzją banku o przyznanie kredytu. Kiedy bank przyzna ci kredyt, pozostanie ci już tylko podpisanie aktu notarialnego i finalizacja zakupu nieruchomości. Zanim jednak zdecydujemy się przyjąć ofertę banku, warto zwrócić uwagę na szczegóły umowy, jaką bank podsunie nam do podpisania. Szczególnie powinieneś zwrócić uwagę na wszystkie koszty związane z kredytem. Musisz zastanowić się, czy jest to dla ciebie korzystna oferta. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na takie koszty jak prowizja banku, a także oprocentowanie kredytu. Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem długoterminowym. Więc źle podjęta decyzja może ciążyć nam latami.