Ocieplenie domu od zewnątrz nie zawsze jest możliwe. I choć jest to znacznie korzystniejsze rozwiązanie, to czasem trzeba ocieplić ściany od wewnątrz. Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie? Jakie materiały będą do tego najlepsze?
Ocieplanie od wewnątrz – kiedy i dlaczego?
Nie jest tajemnicą, że ocieplanie ścian od środka nie jest tak korzystne, jak montaż warstwy termoizolacyjnej od zewnątrz. W ten sposób tracimy sporo dostępnej przestrzeni i ryzykujemy powstanie mostków termicznych. Takie rozwiązanie stosuje się wówczas, gdy:
- nie ma możliwości montażu ocieplenia na elewacji zewnętrznej,
- inwestor mieszka w domu zabytkowym,
- istnieje potrzeba zachowania istniejącej elewacji.
Termoizolacja od wewnątrz będzie jedynym sensownym rozwiązaniem również wtedy, gdy inwestor mieszka w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej, a jego sąsiedzi nie wyrażają zgody na ocieplenie całego budynku.
Materiały do ocieplenia domu od środka
Profesjonalne ocieplanie ścian od środka można wykonać na kilka sposobów. Często używa się do tego celu wełny mineralnej, ale proces ten jest na ogół dość czasochłonny. Alternatywą dla niej są bloczki wykonane z betonu komórkowego, które jednak trzeba montować na specjalnym stelażu, a następnie przycinać. Można też zdecydować się na instalację płyt poliuretanowych. Ich zaletą jest szybki montaż (brak konieczności wykonania prac mokrych), a także bardzo dobre właściwości termoizolacyjne.
Projektując ocieplanie ścian od środka, warto również zwrócić uwagę na właściwości akustyczne izolacji. Dzięki temu inwestor może liczyć zarówno na oszczędności związane ze zużyciem energii grzewczej, jak i na skuteczne wyciszenie, co ma bardzo istotne znaczenie w kontekście budownictwa wielorodzinnego.
Jak przygotować ścianę przed wykonaniem ocieplenia?
Zanim inwestor przystąpi do wykonania prac, należy wykonać kompleksowy projekt ocieplenia. Dzięki niemu łatwiej ocenić, jaka powinna być właściwa grubość warstwy termoizolacyjnej. Ocieplenie ścian od środka wymaga też solidnego przygotowania przegród. W tym celu należy usunąć i wymontować wszystkie zbędne elementy, które mogłyby utrudnić montaż ocieplenia. Chodzi przede wszystkim o elementy wyposażenia pomieszczeń, a także półki, wystające gwoździe, grzejniki i kołki. Koniecznie trzeba usunąć odpadające resztki powłok tynkarskich oraz malarskich. Zanim inwestor wykona ocieplanie ścian od środka, należy również wypełnić wszystkie wgłębienia i otwory, tak aby uniknąć powstania mostków cieplnych w obrębie systemu ocieplenia.
Reasumując, rzetelne ocieplenie konstrukcji ścian od wewnątrz wymaga solidnego przygotowania, a także rzetelnego projektu, który uwzględni możliwości finansowe inwestora, oczekiwane efekty i bryłę budynku.