W przypadku osób z ograniczoną sprawnością ruchową bardzo ważne jest, by łazienka spełniała wszystkie wymogi zarówno pod względem funkcjonalności, jak i komfortu czy bezpieczeństwa. To wszystko zapewniają niestandardowe rozwiązania takie jak szerokie i wygodne wejścia do kabiny czy pod płytkowe brodziki. Obecnie takie rozwiązania są lepiej dostępne niż jeszcze kilka lat temu, gdyż większość producentów armatury łazienkowej ma w swojej ofercie produkty, które pomogą stworzyć funkcjonalną przestrzeń w łazience dla osób niepełnosprawnych.
Wanna czy kabina prysznicowa?
W przypadku osób niepełnosprawnych znacznie wygodniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie kabina prysznicowa. Jednak warto pamiętać o tym, że brodzik prysznicowy dla osoby niepełnosprawnej musi być zupełnie inny niż ten, który wykorzystywany jest przez ludzi niemających trudności w swobodnym poruszaniu się.
Jakie powinny być brodziki prysznicowe dla osób niepełnosprawnych? Przede wszystkim w przypadku osób mających trudności w poruszaniu się lub jeżdżących na wózkach inwalidzkich najlepszym rozwiązanie będzie brodzik najazdowy, trwałe osadzony (najlepiej na zaprawie). Optymalna średnica syfonu w tym przypadku powinna wynosić około 90 mm. Ten dodatkowo powinien być w pełni czyszczony i obsługiwany od góry.
Z oczywistych względów powierzchnia brodzika powinna być antypoślizgowa. Ewentualnie można zdecydować się na ryflowane dno, jednak pierwsza opcja wydaje się zdecydowanie bezpieczniejsza.
W przypadku łazienek dopasowywanych do potrzeb osób niepełnosprawnych można, zamiast brodzika skorzystać ze specjalnych płytek, które powinny być ułożone z 1-2% spadkiem schodzącym w kierunku kratki ściekowej. Ta dla wygody i ze względów praktycznych powinna być umiejscowiona pod siedziskiem. Podobnie jak w przypadku brodzików tak i przy układaniu płytek pod kabiną prysznicową istotne jest to, by zadbać o powierzchnię antypoślizgową.
W przypadku osób niepełnosprawnych pod prysznicem ważna jest nie tylko odpowiednia konstrukcja brodzika, ale również zastosowanie dodatkowych akcesoriów, między innymi krzesełek czy ławeczek prysznicowych. Te nie muszą być mocowane nieruchomo. Jako rozwiązanie uchylne świetnie sprawdzą się w przypadku, w którym z jednego prysznica będzie korzystała zarówno osoba niepełnosprawna, jak i ta, która nie ma trudności z poruszaniem się.
Najlepsze wyposażenie łazienki dla osoby niepełnosprawnej
Łazienka dla osoby niepełnosprawnej musi być zaaranżowana w taki sposób, by mogła ona swobodnie i co najważniejsze bezpiecznie korzystać z pomieszczenia. Wymaga to zastosowania nieco innych rozwiązań niż w przypadku tradycyjnych łazienek, z których korzystają osoby w pełni sprawne. Gdzie takie znaleźć? Kompleksowe wyposażenie łazienki, wysokiej jakości, użyteczne i bezpieczne można znaleźć w ofercie przedstawionej na arenalazienek.pl.