Mieszkania z rynku pierwotnego, czyli jak sprawdzić dewelopera

0
1033
Decydując się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, dobrze jest w sposób dokładny sprawdzić dewelopera. Wydatek na nowe lokum to poważna kwota, dlatego pośpiech nie jest wskazany, a tym samym współpraca z kimś, o kim zupełnie nic nie wiadomo.

Jakie kroki należy podjąć, celem zgromadzenia jak największej ilości informacji dotyczących konkretnych deweloperów? Czy szukanie rzetelnego dewelopera jest skomplikowane, czy w praktyce bez problemu każdy sobie z tym poradzi? Sprawdźmy, jak się sprawy mają i co należy koniecznie wykonać, żeby kupić mieszkanie u rzetelnego, profesjonalnego dewelopera.

Przejrzysta oferta inwestycji deweloperskich

Nie da się ukryć, że nie zawsze ma się do czynienia z przejrzystością ofert firm deweloperskich. Żeby dowiedzieć się czegokolwiek więcej, konieczne jest umówienie się na spotkanie w biurze firmy. Nie jest to zazwyczaj komfortowe, a także wymaga zaangażowania dużej ilości czasu. Ktoś, kto szuka wstępnie, przegląda najróżniejsze oferty na rynku pierwotnym, oczekuje raczej dostępu do wielu informacji choćby przez internet.

Weryfikacja dewelopera w Krajowym Rejestrze Sądowym

Analiza wpisu w Krajowym Rejestrze Sądowym pozwala na staranne sprawdzenie deweloperów. Co dokładnie można znaleźć w takim miejscu? Jakie wnioski wyciągnąć z informacji zawartych w KRS? Znajdują się tam informacje dotyczące tych deweloperów, którzy działają w formie spółek osobowych, kapitałowych, a także celowych, założonych pod konkretną inwestycję. W tym rejestrze można np. wyczytać o kapitale spółki. Znajdują się również informacje o wszelkich zaległościach podatkowych, czy też o umorzeniach postępowań egzekucyjnych. Wpis w KRS będzie również informował o tym, czy dana spółka znajduje się w stanie likwidacji lub przechodzi przekształcenia. Taki zbiór wiadomości, na pewno okaże się bardzo istotny dla potencjalnych klientów dewelopera.

Dostęp do informacji dotyczących finansów dewelopera

Jeżeli ma się do czynienia ze spółką akcyjną, to wszelkiego rodzaju sprawozdania finansowe są ogólnie dostępne. Ich znalezienie i analiza nie powinny zajmować zbyt wiele czasu. Jednak w sytuacji, gdy nie ma dostępu do takich raportów, to np. konieczne jest sprawdzanie, w jaki sposób finansowane są inwestycje dewelopera. Czy budowa konkretnego osiedla finansowana jest z użyciem kredytu, czy może całkowicie ze środków własnych dewelopera? Warto w tym miejscu zaznaczyć, iż realizacja inwestycji finansowanej z kredytu nie oznacza niczego negatywnego. Banki nie udzielają chętnie tak wysokich kredytów i żeby go uzyskać, trzeba spełnić naprawdę wyśrubowane normy.

Przynależność do branżowych organizacji

Od kilku lat na polskim rynku funkcjonuje Polski Związek Firm Deweloperskich. Deweloperzy, którzy do niego należą, muszą stosować się do założeń kodeksu dobrych praktyk, regulującego najróżniejsze kwestie związane w relacjach z klientami. Oczywiście firmy budujące mieszkania, domy, przynależą do różnego rodzaju innych organizacji, np. biznesowych czy regionalnych, które również pozwalają uwiarygodnić ich działania w oczach potencjalnych klientów.

Opinie klientów firmy deweloperskiej

Na pewno pomocne przy analizowaniu ofert firm deweloperskich, jakości świadczenia ich usług, będzie sprawdzanie opinii, które pozostawiają w internecie klienci. Na różnych forach tematycznych, portalach społecznościowych można znaleźć naprawdę wiele interesujących informacji z tzw. pierwszej ręki. Naturalnie, nie wszystkim należy wierzyć w stu procentach. Jednak gdy fakty są np. udokumentowane, to w pewnym stopniu można wyrobić sobie zdanie o działaniach deweloperach, zarówno w relacjach z klientami, jak i odnośnie do jakości wykonania inwestycji.

Profesjonalna obsługa klienta

Niezależnie od tego, na jakim się jest etapie poszukiwania mieszkania, wpływ na ocenę dewelopera ma naturalnie profesjonalizm obsługi klienta. Bezproblemowy kontakt, możliwość uzyskania jak największej ilości informacji, zgoda na bezpośrednie obejrzenie konkretnej inwestycji. Wszystko to powinno być standardem w branży i ma miejsce, np. w firmie deweloper Dachbud, dzięki czemu można mieć pełny i przejrzysty obraz działania firm deweloperskich.

Osobiste sprawdzenie inwestycji deweloperskich

Oprócz czytania licznych opinii dotyczących działań konkretnych deweloperów, dobrze jest samodzielnie przekonać się o tym, w jaki sposób realizuje inwestycje. Doświadczone firmy deweloperskie posiadają liczne realizacje na koncie, wystarczy więc udać się do konkretnych lokalizacji. Co sprawdzać dokładnie? Stan budynków, jak po miesiącach, latach użytkowania prezentują się poszczególne elementy budowlane. Dobrze jest również dokładnie obejrzeć sobie, jak mocno wizualizacje różnią się od stanu rzeczywistego. Ciekawy punkt widzenia na jakość usług świadczonych przez deweloperów ma również to, w jaki sposób przygotowano części wspólne, od parkingów, przez place zabaw, po tereny zielone.