Jakie podłogi najlepiej wybrać do domu – drewno naturalne, czy panele podłogowe?

0
1497
Jakie podłogi najlepiej wybrać do domu – drewno naturalne, czy panele podłogowe?

Zaprojektowanie domu, to prawdziwe wyzwanie. Liczą się nie tylko meble, czy kolory ścian, ale przede wszystkim podłoga, po której domownicy będą się poruszać. Warto, by wyróżniały się one nie tylko pięknym wyglądem, ale również wytrzymałością i funkcjonalnością. Podłogi to jedna z głównych części w każdym domu, bez nich niemożliwe jest codzienne funkcjonowanie i wprowadzenie się do budynku. Warto więc dobrze zastanowić się nad tym, jakie podłogi najlepiej wybrać do domu. Istnieje wiele rodzajów podłóg – doskonale sprawdzają się zarówno drewniane podłogi, panele podłogowe z płyty, a także glazura. Jednak, który z tych wyborów, jest najlepszy?

Podłoga z naturalnego drewna do domu

Dla osób, które kochają ponadczasowe rozwiązania i klasyczną stylistykę we wnętrzach domowych, doskonale sprawdzą się podłogi z drewna naturalnego, które wyróżniają się nie tylko stylowym wyglądem, ale również wytrzymałością. Dobrze położone i zaimpregnowane są odporne na zarysowania, zabrudzenia, a nawet działanie wysokiej temperatury. Tego rodzaju podłoga idealnie nadaje się pod ogrzewane podłogowe. Dobrze przewodzi ciepło, dzięki czemu ogrzewanie będzie skuteczne. Jej największą wadą jest cena. To niemal najdroższy materiał na podłogę w domu, jaki można wybrać. Dodatkowo trzeba liczyć się z tym, że po złej instalacji lub braku przygotowania drewna, podłoga będzie się kruszyć i niszczyć, więc konieczna będzie jej wymiana.

Panele podłogowe z płyty do domu

W ostatnim sezonie modna była podłoga wykonana z paneli połogowych, które wykonane są z płyty wiórowej lakierowanej. Dzięki temu wyróżniają się one wytrzymałością na zarysowania, odkształcenia, działanie wilgoci, a także wysokiej temperatury. Dodatkowo ich powierzchnia jest łatwa do utrzymania w czystości, dzięki czemu bez trudu można z niej usunąć różnego rodzaju zabrudzenia. Zaletą paneli podłogowych jest to, że mają one kolorystykę i fakturę naturalnego drewna, dzięki czemu prezentują się klasycznie i elegancko, ale w są znacznie tańsze i dostępne na każdą kieszeń.

Glazura na podłogę w domu

Jeszcze niedawno w wielu domach stosowało się podłogę glazurową. Najczęściej płytki podłogowe kładzione były w łazienkach i kuchniach, ponieważ są one odporne na zabrudzenia, działanie wilgoci i zmiennej temperatury. Jednak panele podłogowe mają coraz większą wytrzymałość, więc w trendach wnętrzarskich 2020 to właśnie one wybierane są częściej.

Wybierając materiał na podłogę do swojego domu, warto zwrócić uwagę na jego cenę i wygląd. Liczy się jednak jego wytrzymałość i trwałość. Staraj się wybierać tworzywa, które będą Ci służyć przez długie lata.