Co warto wiedzieć na temat kredytu konsolidacyjnego?

0
587
oferta kredytu

Liczba osób, które posiadają zobowiązania finansowe wobec banków oraz instytucji pozabankowych z roku na rok staje się coraz większa. Często zdarza się, że jednocześnie spłacamy różne kredyty i pożyczki, przez co łatwo jest stracić rachubę w regularnej spłacie swoich zobowiązań. Na szczęście banki przygotowały rozwiązanie także dla takich klientów. Jest nim kredyt konsolidacyjny, który może okazać się niezwykle pomocny w trudnej sytuacji i pomóc uregulować aktywne zobowiązania i zadłużenia.

Czym jest kredyt konsolidacyjny i na czym polega?

Kredyt konsolidacyjny to produkt finansowy oferowany przez banki. W najprostszych słowach można określić go jako kredyt, który przeznaczony jest na spłatę dotychczasowych zobowiązań. Jest on skierowany przede wszystkim do osób zadłużonych, które napotykają problemy ze spłatą zobowiązań w terminie. Wybierając kredyt konsolidacyjny, klient decyduje się na połączenie wszystkich kredytów (lub innych produktów finansowych) w jedno zobowiązanie. W takiej sytuacji rata kredytu staje się niższa, a sam okres kredytowania ulega wydłużeniu.

Oczywiście decydując się na kredyt konsolidacyjny, warto dobrze przeanalizować swoje zadłużenie i ocenić, które ze zobowiązań opłaca nam się połączyć w jedno, a które spłacać na dotychczasowych warunkach. Co dość istotne, nie ma przymusu, aby konsolidacją zostały objęte wszystkie Twoje zobowiązania finansowe. Pamiętaj jednak, że nie ma możliwości, aby kwota kredytu konsolidacyjnego została przekazana Tobie, jako kredytobiorcy, abyś mógł uregulować długi samodzielnie. Swoją należność spłacasz konkretnej instytucji finansowej w postaci jednej raty. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: loando.pl/wpis/konsolidacja-chwilowek-pozbyc-dlugow.

Jakie zobowiązania podlegają konsolidacji? Są to:

  • kredyt gotówkowy;
  • kredyt hipoteczny;
  • kredyt samochodowy;
  • limit na koncie;
  • karty kredytowe.

Kredyt konsolidacyjny – kiedy warto?

Przede wszystkim warto pamiętać, że kredyt konsolidacyjny nie jest tym samym co kredyt gotówkowy. Konsolidacja to rozwiązanie dla osób, które zdają sobie sprawę, że nie poradzą sobie ze spłatą swoich zobowiązań. To bardzo dobre rozwiązanie przy kilku zadłużeniach, które w danym czasie nie są przez nas możliwe do spłaty, na przykład ze względu na zbyt dużą wysokość rat, zbyt dużej liczbie kredytów spłacanych w tym samym czasie czy też ciągłym zapominaniu o uregulowaniu zobowiązań ze względu na różne daty terminów spłaty.

Kredyt konsolidacyjny – na co zwracać uwagę?

Choć kredyt konsolidacyjny to wygodne i korzystne rozwiązanie pod wieloma względami, warto wiedzieć na co zwracać uwagę przy wyborze konkretnej oferty banku. Jest to przede wszystkim:

  • wysokość raty po konsolidacji;
  • całkowita rata do spłaty;
  • nowy okres spłaty;
  • prowizja za udzielenie kredytu;
  • RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania);
  • wymagane zabezpieczenia;
  • konsekwencje przy opóźnieniach w spłacie kredytu.

Oczywiście, aby otrzymać kredyt konsolidacyjny od banku, należy spełniać określone warunki, jakie narzuca bank. Podstawą jest ukończone 18 lat, a także odpowiednio wysoka zdolność kredytowa. Jeśli okaże się ona zbyt niska, tak jak w przypadku innych pożyczek, bank może odmówić nam udzielenia kredytu.