Chcąc kupić mieszkanie lub pobudować dom, a także wyremontować wnętrza, potrzebujemy przede wszystkim gotówki. To najważniejsza kwestia, bez której nie zrealizujemy marzenia o własnej nieruchomości. Zdecydowana większość Polaków decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, na 25 lub 30 lat. Tego rodzaju zobowiązanie finansowe rodzi konieczność odpowiedniego przygotowania. W jaki sposób przygotować się do hipoteki?
Obecnie koszty zakupu mieszkania, budowy domu, wszystkich usług remontowo-budowlanych, dekoracyjnych czy ogrodniczych są na tyle duże, że bardzo ciężko jest przygotować nieruchomość do mieszkania, wykorzystując tylko i wyłącznie własną gotówkę.
Rozwiązaniem jest oczywiście wizyta w banku oraz zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Pomijając już wszystkie wymogi formalne oraz badanie zdolności kredytowej, o tego rodzaju zobowiązaniach powinniśmy dużo wiedzieć, jak również się do nich odpowiednio przygotować. O czym należy pamiętać?
Zdobycie wiedzy
Przed przystąpieniem do kredytu hipotecznego, przede wszystkim powinniśmy posiadać przynajmniej podstawową wiedzę na temat tego typu zobowiązań. Jeżeli taką będziemy mieli, zdecydowanie łatwiej będzie nam wybrać ofertę, która będzie dopasowana do naszych potrzeb. Będziemy także wiedzieć, z czego kredyt hipoteczny się składa.
Wkład własny
Obok niego nie możemy przejść obojętnie, gdy potrzebujemy kredytu hipotecznego. Wkład własny jest tym elementem, który decyduje często o wysokości raty, o warunkach, na których kredyt jest udzielany. Ważną kwestią jest również to, że bez wkładu własnego (przynajmniej 10-20%) kredytu nie otrzymamy.
Poduszka finansowa
Dla wielu z nas ma ona bardzo duże znaczenie i nie powinniśmy jej pomijać. Chodzi przede wszystkim o oszczędności, które w pewnym momencie, np. gdy rosną stopy procentowe, a tym samym wysokość rat, mogą się przydać, które zabezpieczą nas przed popadnięciem w długi. Im większa poduszka finansowa, tym zdecydowanie jesteśmy bezpieczniejsi.
Pozbycie się długów
Musimy również pamiętać o tym, aby przed przystąpieniem do kredytu hipotecznego, spłacić wszystkie zobowiązania, które posiadamy. Wliczają się w to przede wszystkim kredyty gotówkowe, które posiadamy, jak również długi na kartach kredytowych. W momencie złożenia wniosku, nie powinniśmy mieć żadnych innych zobowiązań. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest także sprawdzenie własnego BIK.