Karta kredytowa a pożyczka gotówkowa. Która opcja jest lepsza?

0
1071
pozyczka

W dzisiejszych czasach mamy sporo możliwości, jeśli chodzi o pożyczanie pieniędzy. Istnieją karty kredytowe, pożyczki gotówkowe czy nawet chwilówki. Wiele osób potępia model „życia na kredyt” i wszystkiego, co jest z tym związane, jednak musimy pamiętać, że wszystkie tego typu możliwości są dla ludzi. Jeśli korzystamy z pożyczania środków z głową, rozsądkiem i należytą ostrożnością, pożyczka może się stać sposobem na sfinansowanie nowego samochodu, domu czy nawet zagranicznych wakacji. Żeby nie wpędzić się w żadne kłopoty, warto zawsze przeanalizować sumę opcji, jakie mamy. Dzisiaj zajmiemy się różnicami i podobieństwami na linii karta kredytowa a pożyczka. Co może nam przydać się bardziej i który z tych dwóch sposobów będzie dla nas bezpieczniejszy? Zapraszamy do lektury poniższego artykułu!

Pożyczka a karta kredytowa

Zgodnie z tym, co pisaliśmy we wstępie, to dzisiejszy świat oferuje masę możliwości, jeśli chodzi o pożyczanie pieniędzy. Możemy zdecydować się na pożyczkę, kartę kredytową czy nawet debet na koncie, o który jest opisany szerzej pod tym linkiem: https://www.tarnowska.tv/wiadomosci/s/9506,pozyczka-czy-debet-na-koncie. Nie oznacza to jednak, że wszystkie opcje kredytów są tak samo opłacalne i przydatne w każdej sytuacji. Kiedy więc bardziej opłaci nam się pożyczka za pomocą karty kredytowej, a kiedy klasyczna pożyczka gotówkowa?

Karta kredytowa

Żeby zrozumieć, w jakich sytuacjach karta kredytowa stanowi najlepszy wybór, konieczne jest zrozumienie, czym jest i jak działa okres bezodsetkowy. Każda operacja wykonana naszą kartą kredytową stanowi formalnie niewielką pożyczkę. W zależności od operatora naszej karty, możemy spłacić całość zadłużenia na naszej karcie bez żadnych dodatkowych kosztów, co nazywamy okresem bezodsetkowym. Najczęściej wynosi on od kilkunastu do kilkudziesięciu dni, w trakcie których nasza pożyczka jest darmowa. Ważną informacją jest także fakt, że czasami nawet nie musimy spłacać całości zadłużenia w okresie bezodestkowym, by zachować referencyjne warunki. Czasami wystarczy pokryć część zadłużenia, żeby instytucja finansowa, która wydała kartę, wiedziała o tym, że mamy intencję spłaty naszego długu.

Pożyczka gotówkowa

O ile zwykła, klasyczna pożyczka gotówkowa nie ma niczego takiego jak okres bezodsetkowy, zawiera ona inną, również pomocną funkcjonalność – mianowicie mamy fizyczny dostęp do pożyczonych środków. W wypadku karty kredytowej, o ile opłaca się nią płacić ze względu właśnie na brak odsetek, to wyciąganie pieniędzy z bankomatu przy jej użyciu zazwyczaj jest bardzo nieopłacalne. W związku z tym, jeśli potrzebujemy nieco gotówki na chociażby zakup używanego samochodu, lepiej jest zdecydować się na klasyczny wariant pożyczki.

Co opłaca się bardziej, pożyczka czy karta kredytowa?

Zasadniczo można uznać, że karta kredytowa bardziej opłaca się przy mniejszych zakupach, które będziemy mogli regularnie spłacać, korzystając z zalet, jakie daje nam okres bez odsetek. Możemy także użyć jej podczas rezerwacji chociażby pobytu w hotelu czy wakacji. Jeśli jednak potrzebujemy określonej kwoty w gotówce lub po prostu nasza pożyczka ma docelowo opiewać na nieco większą kwotę, warto jest zdecydować się na klasyczny kredyt gotówkowy.