Nadpłata kredytu a inwestycje. Co się bardziej opłaca?

0
450
środki finansowe

Pomimo faktu, że pieniędzy nigdy nie jest za dużo, czasami może zdarzyć się tak, że dysponujemy jakąś ponadprogramową ilością gotówki. Bonus w pracy, prezent czy nawet jakaś wygrana na loterii mogą być zastrzykiem dodatkowych środków pieniężnych, które możemy wykorzystać jako narzędzie do inwestycji lub jako nadpłata kredytu hipotecznego. To poważny dylemat, ponieważ z jednej strony nadpłacając kredyt, jesteśmy w stanie pozbyć się części naszego długu, z drugiej strony natomiast rozsądna inwestycja może przynieść nam jeszcze więcej środków, które wykorzystamy do tego samego celu. Zastanówmy się więc, kiedy warto nadpłacać kredyt, a kiedy lepiej jest postawić na inne rozwiązania, które mogą zaowocować w przyszłości. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, gdzie poruszamy tę kwestię.

Nadpłata kredytu – czy to się opłaca?

Nadpłata kredytu to rozwiązanie polegające po prostu na wpłacanie na poczet kredytu większych rat, niż początkowo zakładano. Praktycznie każdy bank daje taką możliwość, dodatkowo warto wziąć pod uwagę także to, że my sami ustalamy, ile chcemy nadpłacić. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest podwójna rata uiszczona zamiast jednej, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby dopłacać do każdej raty niewielką sumę, która skumuluje się w czasie.

Na temat tego, czy nadpłata kredytu gotówkowego się opłaca, możemy uzyskać więcej informacji pod tym linkiem: http://www.terazbiznes.pl/news/5562/nadplata-kredytu-gotowkowego-czy-to-sie-oplaca, teraz jednak zajmiemy się inną kwestią. Czy lepiej jest inwestować dodatkowe środki pieniężne, czy lepiej jednak jest nadpłacić kredyt? Oczywiście odpowiedź na to pytanie, jak w wielu innych wypadkach, brzmi: „to zależy”.

Nadpłata kredytu a inwestycja

Teoretycznie, jeśli dysponujemy odpowiednią ilością gotówki, możemy zdecydować się na inną opcję finansową niż nadpłata kredytu. Może to być chociażby lokata, konto oszczędnościowe czy inwestycja, która przyniosą nam jakieś dodatkowe środki. Co opłaca się bardziej?

Żeby się nad tym zastanowić, konieczne jest spojrzenie w pewne aspekty prawne związane z nadpłacaniem kredytu. Otóż od 2017 rok, zmieniły się przepisy w tej materii i bank nie ma prawa nakładać jakichkolwiek dodatkowych kosztów czy prowizji związanych z nadpłatą kredytu po upływie trzech lat od zawarcia umowy. Wcześniej sytuacja wyglądała w ten sposób, że bank miał całkowitą dowolność w nakładaniu dodatkowych kosztów, jeśli ktoś zdecydował się wpłacić na poczet kredytu więcej, niż początkowo zakładano. Teraz wygląda to podobnie, z tą znaczną różnicą, że kredytodawca może to robić jedynie przez trzy pierwsze lata trwania umowy kredytowej.

Oznacza to, że nadpłata w pierwszych trzech latach po wzięciu kredytu jest mniej opłacalna niż później. Jeśli więc zdarzy się tak, że nadprogramowe środki będziemy mieli w początkowym okresie spłaty naszego zadłużenia, warto jest pomyśleć o jakiejś formie inwestycji. Dzięki temu nie zapłacimy nic za naszą nadpłatę, a zebrane przez nas środki będą mogły urosnąć. Zyskamy w ten sposób podwójnie, ponieważ po 3 latach nawet najmniej opłacalna lokata przyniesie nam jakiś zysk, który będziemy mogli wykorzystać do nadpłaty kredytu bez żadnych związanych z tym kosztów. Oczywiście warto pamiętać o tym, że inwestowanie to ryzykowne zajęcie i równie dobrze możemy stracić naszą gotówkę, warto więc jest podjąć decyzję na miarę swojej wiedzy i możliwości finansowych.