5 powodów, dla których warto inwestować w nieruchomości

0
962

Inwestowanie w nieruchomości w dzisiejszych czasach jest nie tylko opłacalne, ale także modne. Osoby w towarzystwie mieniące się jako wynajmujący nieruchomości o przeznaczeniu mieszkalnym lub usługowym uznawane są za godne podziwu dzięki swojej obrotności i operatywności.

Dziś w nieruchomości inwestować może właściwie każdy, pod warunkiem, że posiada ku temu określony kapitał. Mimo że ceny mieszkań na rynku – zwłaszcza wtórnym – tanieją z roku na rok, kupno nieruchomości w dalszym ciągu jest wydatkiem, na który nie tak łatwo można sobie pozwolić. Owszem, są możliwości kredytów prawie w każdym banku, ale do zobowiązania finansowego doliczyć trzeba wszak jeszcze prowizje oraz odsetki.

Z jakich powodów ludzie najczęściej inwestują w nieruchomości?

Bezpieczeństwo kapitału

Inwestując w nieruchomości ma się pewność, że bezpiecznie lokujemy kapitał, który będzie się nam zwracał w postaci opłat od wynajmujących. Kupowanie mieszkań w gorszym stanie, także tych przeznaczonych do remontu, również lokali usługowych, jest znacznie lepszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem, niż lokowanie pieniędzy na giełdzie, gdzie zawsze istnieje ryzyko, że wartość akcji nie wzrośnie, a my jako właściciele będziemy stratni. Korzystanie w trybie stałym z wynajmowanej nieruchomości daje nam poczucie bezpieczeństwa.

Dodatkowe źródło dochodu

Nie da się ukryć, że nasz domowy budżet może zostać solidnie podreperowany właśnie dzięki wynajmowaniu nieruchomości. Jeżeli pracujemy, uzyskując regularny dochód, pieniądze uzyskane z tytułu wynajmu możemy przeznaczać na realizację marzeń, np. w postaci dalekich podróży. Nie zaszkodzi także odkładać „na czarną godzinę”, ponieważ życie lubi sprawiać przykre niespodzianki, np. w postaci kłopotów ze zdrowiem, które kosztować może wiele wyrzeczeń, także finansowych.

Prowadzenie własnej działalności

Zakupioną nieruchomość możemy przeznaczyć nie tylko na wynajem. Możemy zdecydować się na prowadzenie w niej własnej działalności, która będzie przynosiła nam regularne dochody. W nieruchomościach zakupionych na kredyt najlepsze jest to, że jeśli prowadzimy w nich działalność, żaden administrator obiektu nie jest w stanie nas z nich wyrzucić. Warunkiem jest regularne wywiązywanie się z rat kredytowych.

Możliwość operowania kilkoma nieruchomościami równocześnie

Wśród mieszkańców większych miast jest bardzo powszechne. Czasami zdarza się, że właściciel danej nieruchomości otrzymuje w spadku dodatkową nieruchomość, dzięki czemu może zarządzać obiema. Automatycznie wzrastają wtedy przychody i można skupić się na działaniach inwestycyjnych na znacznie szerszym polu.

Szybsze spłacenie należności wobec banku

Posiadając nieruchomość nabytą na kredyt, każdemu właścicielowi zależy na tym, aby jak najszybciej wywiązać się z zobowiązania wobec banku. Pomocne w takiej sytuacji jest wynajmowanie nieruchomości na czas określony. Należności z tytułu czynszu częściowo lub w całości kierowane być mogą na poczet kredytu. Przy korzystnej dla właściciela cenie za wynajmowanie nieruchomości można spłacać nawet kilka rat pod rząd w ciągu miesiąca, dzięki czemu czas spłaty kredytu zmniejszyć się może nawet o połowę lub więcej.

Inwestowanie w nieruchomości – pozostałe argumenty

Chciałoby się powiedzieć, że ci, którzy mają możliwość pozyskiwania dodatkowych funduszy z tytułu inwestowania w nieruchomości, wygrali los na loterii. Dużo w tym prawdy, jednak bycie właścicielem nieruchomości niesie ze sobą cały szereg koniecznych do przeprowadzenia procedur i kontroli, dzięki którym ma się pewność, że druga strona, czyli wynajmujący, działają w stosunku do wynajmujących w stu procentach uczciwie. Niestety, nie zawsze się tak zdarza.


Artykuł sponsorowany: Blog o flipowaniu i handlu mieszkaniami – Flipnapierwotnym.pl