Zakup nieruchomości to poważne przedsięwzięcie. Konsekwencje w przypadku nietrafionych decyzji mogą okazać się bardzo kosztowne. Dlatego przed zakupem warto utwierdzić się w swoim wyborze.
Chcesz zainwestować w nieruchomość? Odwiedź: https://baltickorona.pl/apartamenty-sprzedaz/
Lista i zakup lokalu mieszkalnego
Zakup domu lub mieszkania to jedna z najistotniejszych decyzji w życiu. Przed planowanym nabyciem lokalu warto sporządzić listę z wymaganiami, jakie powinna spełniać nowa nieruchomość. Na liście warto uwzględnić takie pozycje jak: metraż, rozkład pomieszczeń, lokalizacja, dojazd do posesji oraz infrastrukturę np. bliskość sklepów, szkołę, przychodnię itp. Osoby kupujące mieszkanie w bloku powinny zwrócić uwagę na koszty związane z opłatami za nowe lokum oraz fakt czy w budynku znajduje się winda (szczególnie, jeżeli lokal położony jest na wyższych kondygnacjach).
Istotnym elementem w przypadku zakupu mieszkania w bloku jest też miejsce parkingowe przypisane do lokalu. Znalezienie miejsca do zaparkowania auta w sytuacji, gdy do mieszkania nie jest przynależne miejsce w garażu podziemnym lub inne miejsce postojowe, może okazać się prawdziwym wyzwaniem – zwłaszcza w większych miastach.
Stan techniczny budynku
Przed zakupem najlepiej obejrzeć dom lub mieszkanie dwu, lub nawet trzykrotnie w różnym oświetleniu. Światło dzienne uwidoczni wszystkie rysy, spękania, zawilgocenia i szpary w mieszkaniu lub domu, które mogą pozostać niezauważone przy sztucznym oświetleniu. Usytuowany w mniej uczęszczanej okolicy dom oglądany wieczorem może wydawać się mniej przyjazny niż za dnia. Wybierając mieszkanie lub dom należy zwrócić uwagę na dojazd. Brak chodnika, utwardzonego pobocza i latarni przy drodze to poważny minus wytypowanej posesji. Po utwierdzeniu się w decyzji o zakupie mieszkania lub domu warto skorzystać z pomocy fachowca, który po obejrzeniu budynku poinformuje o jego stanie technicznym. Ekspertyza techniczna pomoże uniknąć wielu przykrych niespodzianek i ułatwi ewentualną negocjację ceny.
Stan prawny nieruchomości
Przed zakupem należy bezwzględnie sprawdzić stan prawny nieruchomości. Po uzyskaniu nr. księgi wieczystej warto sprawdzić wszystkie zapisy i ewentualne informacje o zadłużeniu. Dostęp do tego rodzaju informacji jest jawny. W przypadku zakupu mieszkania w bloku należy sprawdzić, czy sprzedający nie zalega z opłatami za lokal m. in. za czynsz, media oraz poprosić o zaświadczenie z gminy o niezaleganiu z podatkami. Przed podpisaniem umowy należy też sprawdzić, czy w mieszkaniu lub domu nie są zameldowane inne osoby oraz uzyskać od sprzedającego oświadczenie o tym, iż lokal nie jest obciążony prawami osób trzecich.
Umowa i akt notarialny
Po sprawdzeniu i upewnieniu się, że kupowana nieruchomość jest wolna od praw osób trzecich, niezadłużona i w dobrym stanie technicznym, warto (nie ma wymogu prawnego sporządzania tej umowy u notariusza) sporządzić umowę przedwstępną u notariusza. W umowie przedwstępnej należy zawrzeć wysokość zadatku lub zaliczki, określić termin opuszczenia lokalu przez dotychczasowych właścicieli, ostateczną cenę, oraz termin płatności. W umowie powinien znaleźć się też zapis dotyczący ewentualnych napraw, do których zobowiązał się sprzedający oraz zapis dotyczący wyposażenia np. zabudowy kuchni, łazienki itp. które zostały sprzedane wraz z posiadłością.
Po podpisaniu umowy kupna-sprzedaży nieruchomości (umowa sporządzana jest przez notariusza w formie aktu notarialnego), należy pamiętać o zapłacie podatku od czynności cywilnoprawnych (2% wartości nabywanej nieruchomości) i dokonaniu wpisu do księgi wieczystej – formalność tę można zlecić za dodatkową opłatą notariuszowi, który przygotował dla nas akt notarialny.
Po dokonaniu tych czynności należy zgłosić w urzędzie miasta lub gminy właściwym dla lokalizacji nowo nabytej nieruchomości, zmianę właściciela i ewentualnie dokonać meldunku. Po wykonaniu tych wszystkich czynności prawnych możemy na spokojnie zająć się urządzaniem nowego lokum.