Istotą domu pasywnego jest jego zdecydowanie mniejsze niż w klasycznym budownictwie zapotrzebowanie na energię aby je ogrzać, dlatego niepotrzebne staje się tradycyjne ogrzewanie. System wentylacji z odzyskiwaniem ciepła jest wystarczającym sposobem na ogrzanie pomieszczeń, oczywiście jeśli idzie w parze z innymi istotnymi czynnikami. O czym mowa?
Przede wszystkim o dobrej lokalizacji budynku na działce, tak aby część dzienna domu wraz z największymi przeszkleniami usytuowana była od strony południowej i nie przesłaniały jej wysokie drzewa czy inne budynki. Z kolei od strony północnej wymagane jest ograniczenie przeszkleń, aby zminimalizować źródła strat ciepła. Najczęściej od tej strony projektuje się garaż i wejście główne do domu, czyli pomieszczenia nie wymagające dużych okien.
Ponadto konieczna jest odpowiednia izolacja ścian zewnętrznych i profesjonalne osadzanie stolarki otworowej w celu uniknięcia mostków termicznych. Okna pasywne do domu powinny spełniać specjalistyczne normy izolacji termicznej a także być odpowiednio duże. To światło słoneczne, które przez nie wpada do wnętrza, stanowi źródło ciepła w domu.
Dodatkowo montuje się kolektory słoneczne lub pompy ciepła a to wszystko wspomagane jest wentylacją mechaniczną z rekuperacją. Dom pasywny nastawiony jest na bierne pozyskiwanie energii cieplnej z zewnątrz, dzięki czemu koszty ogrzewania są zdecydowanie niższe niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Niestety sam koszt budowy i użytych materiałów na etapie inwestycji jest dużo wyższy.
Okna pasywne czyli jakie?
Nie ma sensu budowanie domu pasywnego „połowicznie” to znaczy bez zastosowania wszystkich wymaganych rozwiązań. Wyłącznie kompleksowe wyposażenie budynku w nowoczesne technologie i specjalistyczne materiały będzie w stanie zapewnić oczekiwany energooszczędny efekt. Okna pasywne są jego nieodłącznym elementem dlatego nie warto na nich oszczędzać. Konieczne jest wybranie solidnego pakiet, najlepiej trzyszybowego wypełnionego gazem szlachetnym. Współczynnik przenikania ciepła dla szyby nie powinien przekraczać 0,8W (m²K) a rama okienna powinna być wypełniona odpowiednim materiałem izolacyjnym. Takie parametry zapewniają minimalne straty ciepła przez dużą płaszczyznę szyby.
Z drugiej strony bardzo ważny jest współczynnik przepuszczania promieni słonecznych, który w przypadku domów pasywnych powinien wynosić minimum 50%. Ułatwiony przepływ energii cieplnej do wnętrza budynku powoduje jego bierne nagrzewanie się, co w efekcie zmniejsza rachunki za ogrzewanie. Okna pasywne to z reguły bardzo duże przeszklenia, dlatego już na etapie projektowania budynku należy podjąć decyzję o oczekiwanym poziomie energooszczędności domu.
Nie można oczywiście pominąć kwestii odpowiedniego montażu takich okien, w przypadku których wszelkie błędy mogą zniweczyć założenia domu pasywnego i znacznie zwiększyć jego koszty eksploatacyjne. Dlatego nie powinno się zostawiać tego przypadkowi tylko wybrać fachową ekipę montażową.