Nowe Orłowo – perła Gdyni

0
1792

Orłowo to jedna z najbardziej ekskluzywnych dzielnic Gdyni. Dzięki swojej lokalizacji i naturalnym walorom stanowi wymarzone miejsce do życia. Jednym z projektów stworzonych w tym miejscu jest mieszkalno-usługowe Nowe Orłowo. Inwestycja udowadnia, że nowa architektura może doskonale współgrać z historią i magią miejsca.

Orłowo to malowniczo położona dzielnica Gdyni, sąsiadująca bezpośrednio z morzem. Jego rozwój przypada na lata 30 XX wieku. W tym okresie Orłowo było najpopularniejszym miejscem nad polskim wybrzeżem. Odwiedzający doceniali je m.in. za przepiękne widoki morza, klifów i lasów oraz ciekawą architekturę. Orłowo było często nazywane „perłą polskiej riwiery”.

Pierwsze wzmianki o Orłowie pojawiły się w pierwszej połowie XIX wieku. Widniało w tamtym czasie na mapie jako Adlershorst. Nazwa pochodzi od nazwiska Johanna Adlera, karczmarza i rybaka założyciela gospody o tej samej nazwie. W kolejnych latach gospoda pozostająca w posiadaniu rodu Adlerów, zmieniła się w hotel. W tym czasie zaczęto dobudowywać nowe budynki. W jednym z nich w 1920 roku przebywał Stefan Żeromski. Dziś to charakterystyczny „Domek Żeromskiego” wraz z izbą pamięci poświęconą pisarzowi oraz popularną kawiarnią i miejscem wydarzeń kulturalnych.

Najważniejszy budynek Orłowa, czyli Hotel Adlershorst rozbudowano w 1899 roku. Kilka lat później, w 1906 roku ukończono budowę Domu Kuracyjnego (Kurhausu), który był kamieniem milowym dla Orłowa. W pierwszej połowie XX wieku rozbudowa Orłowa koncentrowała się na ulicy Orłowskiej. Obok domów rybacko-letniskowych powstały wille i pensjonaty otwierane przez przyjezdnych. W połowie lat 30. Orłowo było eleganckim kurortem nadmorskim. Przyjmowało od 8 do 10 tysięcy letników na sezon. Zaczęto budować inwestycje użyteczności publicznej, np. nowe molo liczące 400 m.

Dla wizerunku Orłowa bardzo ważne jest, aby chronić wszelkie zabytki historyczne dzielnicy, a nowe inwestycje idealnie wkomponowywać w krajobraz malowniczej osady rybackiej. Idealnym przykładem na to, że jest to możliwe jest Nowe Orłowo. Kompleks został doceniony w jednym z najważniejszych międzynarodowych konkursów branży budowlanej na świecie – International Propety Awards. Zwyciężył m.in. dzięki wyjątkowej lokalizacji, staranności w wykonaniu czy funkcjonalności całego obiektu. Inwestycja znajduje się też na Luxury Realty Map – pierwszym w Polsce zestawieniu nieruchomości premium i luksusowych.

Nowe Orłowo położone jest w nadmorskiej, letniskowej części Orłowa, pomiędzy ulicą Orłowską a Spacerową. Zaledwie kilka minut wystarczy, aby znaleźć się nad samym brzegiem morza. Dużą zaletą projektu Invest Komfort jest stworzenie całkowicie nowego placu miejskiego, który nadał dzielnicy nowoczesnego charakteru, równocześnie będąc w całkowitej zgodzie z modernistyczną, willową zabudową. Miejsce to szybko stało się rozpoznawalnym punktem Trójmiasta, zapełniło się nowymi lokalami i usługami. Mieszkańcy zyskali nowy punkt spotkań. Zieleń i mała architektura zachęcają do spacerów i odpoczynku w tym miejscu.

Położenie inwestycji w jednej z najbardziej prestiżowych dzielnic w Trójmieście wymagało od twórców najwyższej staranności na każdym etapie projektu. Architekci z pracowni Arch Deco zaprojektowali kameralne dwu i trzypiętrowe bryły współgrające z ogólnym charakterem dzielnicy. Niskie, jasne budynki otoczone są zielenią i przywołują na myśl modernistyczne wille. Wykończenia z naturalnego kamienia i drewna nadają projektowi elegancji i lekkości.

Nowe Orłowo szybko podbiło serca mieszkańców Trójmiasta i nie tylko. Obecnie w sprzedaży są ostatnie mieszkania w 5 z 17 budynków. Pierwsi Klienci mogli liczyć na zysk z inwestycji rzędu nawet 40%.