Wiercenie czy klejenie. Krótki poradnik, kiedy wybrać klej, a kiedy używać wiertarki. O remontach i nie tylko

0
1024
Wiercenie i klejenie

Dla laika czasem trudnym wyborem jest to, czego należy użyć w trakcie remontu, czy konieczne jest wiercenie, czy można spróbować przykleić dany element. Dlatego dziś postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu tematowi i napisać nieco więcej o wierceniu i klejeniu i ich specyfice w zależności od materiału.

Kiedy potrzebne jest wykonanie otworów w płytkach i nie tylko

Niewątpliwie wtedy, gdy konieczne jest wykonanie otworów i bez tego się nie obejdzie jedynym wyborem jest wiertarka. Ta bezudarowa sprawdzi się w przypadku wiercenia w płytkach ceramicznych. Wszak otwory mogą być potrzebne do montażu przycisków oświetleniowych, lustra, wieszaków czy też innych akcesoriów. Niewątpliwie aby przywiesić karnisz w pokoju konieczne jest przewiercenie otworów w ścianie. Tu może przydać się już wiertarka udarowa, choć jej używa się głównie do wiercenia w betonie. Wiertarka będzie także niezbędnym sprzętem przy wykonywaniu ocieplenia styropianem. Kiedy konieczny jest montaż na kołkach wtedy w ruch pójdzie to wielofunkcyjne elektronarzędzie.

Klejenie dla zaradnych, którzy nie lubią pyłu

Jeśli wiercenie nie jest jedynym możliwym wyborem, to warto zdecydować się na klejenie. Do luster można znaleźć specjalistyczne kleje, dzięki którym przyklei się taflę do wybranej powierzchni bez konieczności wiercenia. Na kleju można przykleić wiele akcesoriów, a nawet szafek. Bardzo często do mebli dodawane są specjalne klipsy montażowe, które wystarczy przykleić w odpowiednim miejscu na ścianie. Są w nich kasetki, do których można dozować odpowiednią porcję kleju. Niewątpliwie montaż akcesoriów i mebli w ten sposób sprawia, że pracy związanej ze sprzątaniem jest znacznie mniej. Ogranicza się także ilość pyłu unoszącego się w pomieszczeniu, a jest on zawsze obecny przy wierceniu.

Montaż płytek ceramicznych – tylko na kleju

Są takie materiały, których nie można przymocować inaczej niż przy użyciu odpowiedniego spoiwa. Należą do nich płytki ceramiczne. Do gresów, terakoty, a także spieków kwarcowych wybiera się kleje polimerowe. Tutaj trzeba zaznaczyć, że takie spoiwa różnią się składem mogą być bardziej elastyczne, szybko schnące, albo mniej spływające, co sprawdza się w przypadku pionowych powierzchni. Odpowiedni klej polimerowy znajdziesz w Ataszek.pl. To sklep w którym znajdziesz potrzebne akcesoria do łączenia różnych materiałów, także zgrzewarki, spawarki czy dozowniki. Wracając jednak do klejów, istotne znaczenie ma ilość polimerów w danym spoiwie. W przypadku gresu musi być ich więcej, gdyż jest to materiał o niskiej nasiąkliwości. Trzeba pamiętać o o właściwym sposobie nakładania kleju, zarówno na płytkę jak i ścianę, a także zastosowaniu odpowiedniej warstwy nie więcej niż 5-7 mm i nie mniej niż 3 mm. Choć klejenie paneli drewnianych jest częstą praktyką to dąży się również do stosowania montażu bezspoinowego. W przypadku paneli podłogowych poszczególne elementy łączone są na pióro i wpust. Płytki kamienne należy przyklejać za pomocą odpowiedniej zaprawy cementowo-klejowej, ale w przypadku naprawdę ciężkich płyt stosuje się montaż na kołkach. Wtedy też konieczne jest zastosowanie wiertarki.

A może alternatywa dla klejenia i wiercenia?

Nie zawsze wiercenie lub klejenie jest jedyną opcją, zwłaszcza gdy idzie o elementy dekoracyjne. Jednak nawet szafki czy półki można montować na taśmach montażowych. Jest to często bardzo wygodne rozwiązanie, a trzeba zaznaczyć, że trzeba dobrać modele taśm o odpowiedniej wytrzymałości i przeznaczone do określonych materiałów. Kiedy chcesz zamontować ramki na zdjęcia albo antyramę na ścianie niekoniecznie musisz wiercić otwory. Użycie taśmy montażowej w tym przypadku jest bardziej praktyczne. Kiedy już wieszasz prawdziwą reprodukcję to jednak lepiej postawić na wiercenie, jeśli rama wyposażona jest w otwór do zawieszenia bądź haczyk, wszak w tym przypadku nie chcemy naruszyć jej w żaden sposób. Na taśmach montażowych można powiesić również akcesoria łazienkowe takie jak wieszaki czy pojemniki na papier. Zamiast szafkę wiszącą w kuchni mocować na wkrętach można użyć odpowiedniej taśmy montażowej, chyba że dołączone są specjalne klipsy montażowe z kasetką na klej.

Wiele prac w domu można wykonać samodzielnie jeśli posiada się odpowiednią wiertarkę i kleje. Możliwe będzie także samodzielne tapetowanie, choć tu trzeba uważać na szybkoschnące kleje.