Rolety – komfort i klimat

0
1295

Rolety to jedno z bardziej popularnych rozwiązań stosowanych do przysłaniania okien. Powszechnie wiadomo, że skutecznie chronią przed światłem słonecznym i wzrokiem przechodniów, a przy tym często stanowią ozdobę wnętrza. To prawda, choć nie cała – nowoczesne rolety mają dalece bardziej zaawansowane funkcje i szersze zastosowanie. Przyjrzyjmy im się bliżej i zdecydujmy, które z nich odpowiedzą na potrzeby rodziny i najlepiej sprawdzą się w naszym domu.

Rolety są wyjątkowo funkcjonalnym rozwiązaniem, jeśli chodzi o dekoracje okienne. Wygodne w obsłudze potrafią świetnie zaciemnić pomieszczenie, a do tego nie gromadzą kurzu, ograniczając liczbę alergenów w mieszkaniu. Nie zapominajmy jednak o ich warstwie wizualnej. Dzisiejsze tkaniny roletowe, jakimi może pochwalić się marka Marcin Dekor, zachwycają wyszukanym wzornictwem i najwyższą jakością. Szeroki wachlarz kolorystyczny, uwzględniający aktualne trendy, jest gwarancją tego, że rolety pozytywnie wpłyną na estetykę całego pomieszczenia.

Tkaniny roletowe, jeśli chodzi o przejrzystość, dzielą się na takie, które odpowiadają tradycyjnym firanom i na odpowiedniki zasłon. Te pierwsze – potocznie zwane screenowymi – cechuje wysoki stopień transparentności oraz różnorodność zastosowanych struktur i delikatnych drobnych wzorów. Zebrane w katalogu PREMIUM z portfolio Marcin Dekor urzekają stonowaną paletą barw ziemi, będąc świetną alternatywą dla klasycznych firan, które niekoniecznie odnajdą się stylistycznie w bardzo nowoczesnych, minimalistycznych przestrzeniach.

Z kolei materiały roletowe zastępujące zasłony są z natury rzeczy grubsze, by nie przepuszczać światła, i wykonane z naturalnych tkanin. Nienachalnie przykuwają uwagę kolorami i strukturami nawiązującymi do natury – pojawia się tu i len, i sploty płócienne. Szczególnym ich rodzajem są tkaniny, które całkowicie zaciemniają pomieszczenie. Trzeba przy tym pamiętać, że coraz popularniejsze ostatnio materiały typu blackout zapewnią stuprocentową skuteczność tylko przy zastosowaniu odpowiedniego systemu roletowego wyposażonego w prowadnice boczne. Wolnowisząca roleta nie zagwarantuje pełnego efektu zaciemnienia, którego oczekiwalibyśmy – na przykład – w domowej sali kinowej czy nawet w sypialni.

Ale to nie wszystko. Do dyspozycji mamy jeszcze jedno rozwiązanie, nawiązujące do klasyki rodzimej dekoracji okiennej, czyli kombinacji przezroczystej firany używanej za dnia, z zasłoną, która służy mieszkańcom w nocy. To zauważalny trend, w którym łączymy transparentną roletę w roli firany z typową zasłoną lub odwrotnie – wieszamy roletę zasłaniającą wraz z ozdobnymi brytami firanowymi. Miłośnikom wzoru i funkcjonalności klasycznej żaluzji, Marcin Dekor proponuje ją także w wersji materiałowej jako roletę 3D.

Dodajmy, że dbałość o estetykę nie ogranicza się dziś wyłącznie do materiałów tekstylnych, ale śmiało wkracza na obszar rozwiązań technicznych. Top-Line to nie tylko tradycyjny karnisz szynowy, ale autorski, wielofunkcyjny i uniwersalny system okienny. Wyważone proporcje, prosta forma oraz neutralne propozycje kolorystyczne karnisza sprawiają, że może zaistnieć we wnętrzu w roli mocnego akcentu dekoracyjnego, ale też jako dyskretny system aranżacyjny o niebywałym potencjale funkcjonalnym.

I w końcu najbardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania – systemy sterowania do rolet z napędem elektrycznym. Dziś nie musimy już zdawać się na siłę naszych mięśni – od tego jest automatyka, szczególnie przydatna w miejscach z utrudnionym dostępem. Okna dachowe albo – tak pożądane ostatnio – duże połacie przeszkleń wymagają odpowiedniego oprzyrządowania, które zapewni nam możliwość swobodnego kontrolowania położenia rolet. Do wyboru mamy systemy przewodowe lub radiowe, które są w pełni kompatybilne z automatyką budynkową spod znaku smart home. A co, jeśli nie uwzględniliśmy w projekcie wyprowadzenia napięcia dla rolet? Nic straconego – marka Marcin Dekor oferuje także system rolet z silnikiem bateryjnym, wymagającym ładowania jedynie raz w roku. Nam pozostaje już tylko jedno: wybrać dla siebie najlepsze z rozwiązań.